Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г.
Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.
Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От
Винилна изложба „Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач“ в Сливен представя началото на текстилната индустрия в страната, съобщиха от пресцентъра на общината, които са организатори на изложбата заедно с Националният музей на текстилната индустрия.
Експозицията е разположена на площад „Цар Освободител“ в центъра на града и може да бъде видяна до края на месец октомври.
Постерите представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в контекста на социално-икономическите условия и технологичното равнище на текстилното производство през първата половина на ХIХ-и век.
Българската индустриализация започва със създадената от Добри Желязков първа работилница, а малко по-късно - и първа фабрика за текстил на Балканите. Двете стопански инициативи на Добри Желязков – от 1834-а и 1836-1837 година о
Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.
Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.
Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.
В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „
Нов български университет (НБУ) отбелязва рекорд – близо 100 млади певци от 18 държави кандидатстват за участие в майсторския клас на Райна Кабаиванска тази година.
Заради рекордния наплив прослушванията ще се проведат в два поредни дни - на 12 и 13 септември, в Софийската опера и балет. Маестра Кабаиванска ще избере десет млади певци, с които ще работи три седмици.
„Нащрек съм за избора си на ученици. Трябва голяма концентрация, защото за мен е важно да намеря къде има някакво огънче, артистът къде е. Всички пеят, всички имат глас, обаче трябва да успееш да надникнеш отвъд него и да намериш интелигентност под вълнението“, казва Райна Кабаиванска.
Майсторският клас е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на
Джони Джоели и българската група „Еридан“ ще са основните участници във втория ден от 16-ото издание на „Грийн Рок Фест“ в Русе.
Това съобщи Мария Атанасова, управител на едноименната асоциация, която организира традиционната музикална проява в крайдунавския град.
Припомняме, че американският рок изпълнител трябваше да бъде специален гост на форума миналата година, но заради заболяване участието му беше отложено и фестивалът беше закрит от бившия вокалист на „Рейнбоу“ Рони Ромеро.
Събитието през тази година ще бъде на 7 и 8 септември на централния площад „Свобода“ със свободен вход.
То се организира с подкрепата на Община Русе и на общинската фондация „Русе - град на свободния дух“.
Основен акцент в тазгодишното издание ще бъдат семейните групи. Именно две такава ще открият програмата на 7 септември, събота.
От 18:00 ч
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-късно, през 2018г., Сенсуй Оикава отново гостува в България с цел да покаже изложбата „Светът на Генджи Моногатари“ (най-представителното произведение в класическата японска литература)“, разказват организаторите на експозицията у нас.
/ВСР
Есенното издание на SoFest (14-17 ноември) завършва с два рок концерта в Sofia Live Club.
Първият е на Роберта, която е една от малкото световни изпълнителки, пели на двумилионна публика, пред „Бранденбургската врата“, посочват организаторите.
„С уникалния си глас и личен стил на вокални интерпретации, музикалната дива ще припомни защо е спечелила славата на изпълнител с широка гама репертоар.
На 16 ноември певицата ще представи своя, напълно нова интерпретация на най-емблематичните песни, на неповторимата Дженис Джоплин. Ще се насладим на парчета на една рок дива оставила следа както в световния блус и рок, така и във формирането на много артисти след нея“, допълват организаторите.
Заедно с Роберта, на сцената излизат музикантите Филип Александров - клавири, Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
Кино панорамата "Дечко Узунов: живи свидетелства", посветена на майстора на българската живопис, ще се състои в Художествената галерия в Казанлък от 30 август до 1 септември.
Това съобщават от културния институт на официалната си фейсбук страница.
Инициативата е организирана съвместно със Софийска градска художествена галерия и е част от програмата на Празниците в Долината на тракийските царе и от инициативите по повод честването на 125-ата годишнина от рождението на твореца.
Зрителите ще имат възможност да се потопят в спомените за Дечко Узунов на проф. Аксиния Джурова, проф. Валентин Старчев, проф. Григорий Григоров, Елза Гоева, Иван Б. Иванов, Марин Добрев, Мария Стефанова. Те са общували пряко с Дечко Узунов, а във видео интервютата с тях оживяват интересни факти и случки от неговия живот, от студентските им трепети в Академията, от работата им по няк
Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.
Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.
„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.
По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.
Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската
Варненската галерия „Ларго” подреди сборна изложба под наслов „Лятна разходка по Ларгото“. Това е шесто издание на инициативата, припомни галеристката Милена Димитрова. Тази година експозицията с лятно настроение включва живопис, графика и скулптура.
Ценителите ще открият произведения на автори, които вече не са сред нас - Лиляна Русева, Стоян Цанев и Петър Мичев-Педро. Представени са варненците проф. Стоимен Стоилов, Георги Лечев, Васил Василев, Петьо Маринов, Георги Йорданов, Милен Маринов, Венцислав Марков, Светлин Ненов. Гостуват пловдивските художници Валери Ценов, Александър Димитров, Ангел Герджиков, Юли Шумарев, Ангел Гешев, Атанас Колев, Румяна Русинова, както и Юлиан Йорданов от София, Христо Кралев от Добрич, Цветан Казанджиев от Ямбол и бургаското артистично дуо Николай Ангелов-Гари и Елисавета Ангелова.
Изложбата ще бъде достъпна през целия месец август. Т